BOBBY SHEW BIG BAND- ALUMNI TRIBUTE TO BUDDY RICH – Národní Dům Ústí nad Labem 4. 10. 2016

JEDEN Z NEJLEPŠÍCH, NEJŽÁDANĚJŠÍCH A NEJDRAŽŠÍCH BUBENÍKŮ NA SVĚTĚ SI ODSKOČIL DO ÚSTÍ Z JAPONSKÉHO TURNÉ

_dsc9173_bobby-shew-band-in-usti

V úterý 4. října se v Národním Domě v Ústí nad Labem děly věci! V rámci jazzového festivalu zde koncertoval BOBBY SHEW BIG BAND jako pocta jazzovému hudebníkovi Buddy Richovi.

Není asi nikdo, kdo neslyšel jméno Buddy Rich… Rozesmátá tvář a ruce rychlejší než blesk, mistr improvizace a respektovaný, až obávaný kapelník. Když předloni v květnu jeden z “absolventů” jeho bandu, Bobby Shew, vzkřísil legendu šedesátých let a povolal všechny žijící členy, stala se opravdu výjimečná věc. Standing ovation v Albuquerque, beseda a nekončící vzpomínání na Buddyho. Bobby Shew, Chuck Findley, Charles Owens, Andy Fusco a Pat LaBarbera. Tito pamětníci si přizvali současnou hvězdu bubenického nebe, Steva Smithe, a dali šanci dalším hudebníkům, aby doplnili band. Na turné po českých městech tyto hosty nahradí členové Bigbandu sv. Blažeje, a stejně jako na MHF Prague Proms 2015, spolu zahrají původní program z roku 1966.

Buddy Rich
Narodil se do rodiny herců vaudeville Roberta a Bess Richových. Jeho talentu pro rytmus si poprvé všiml jeho otec, když pouze rok starý Buddy dokázal držet přesný rytmus cinkáním lžícemi. A v 18 měsících již vystupoval jako zázračné dítě ve vaudevillu. Na vrcholu své dětské kariéry byl údajně druhým nejlépe placeným dětským účinkujícím na světě (po Jackie Cooganovi). V jedenácti poprvé zakládá svoji hudební skupinu. Nedostalo se mu žádného profesionálního školení, on sám tvrdil, že by to degradovalo jeho přirozený talent. Dokonce prohlašoval, že nepotřebuje cvičit a veškerou zběhlost dosáhl pouze vystupováním. Ale jak sám přiznává, byl ovlivněn a inspirován hrou Chicka Webba, Gene Krupy, Dave Tougha a Jo Jonese.

Jazz poprvé hrál v roce 1937 se skupinou Joe Marsala, potom vystupoval s Bunny Beriganem (1938) a Artie Shawem (1939). Roku 1939 Rich učil na bicí mladého Mela Brookse a přesvědčil Artie Shawa aby povolil třináctiletému Brooksovi navštěvovat nahrávací frekvence na Manhattanu.

Bezesporu největší hudební hvězdou večera byl bubeník Steve Smith. Steve Smith patří mezi velmi uznávané a také značně vytížené bubeníky – jeho diář musí doslova praskat pod náporem všech možných aktivit, mezi než patří například nejrůznější tzv. kliniky, účinkování s bigbandem právě Buddyho Riche či natáčení instruktážního DVD. Zajímavostí je, že ještě před dvěma dny byl na turné v Japonsku, ze kterého se vrátil kvůli tomuto koncertu. Jeho začátky byly spojeny zejména s jazzem, ale na vrchol ho vynesl rock: konkrétně účinkování u skupiny Journey, která na přelomu let sedmdesátých a osmdesátých patřila mezi nejúspěšnější americké kapely komerčně laděného rocku.

Další zajímavé informace z večera včetně rozhovoru připravujeme…

Foto: © Miroslav Solař 2016

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail